Żywa Szopka Email
niedziela, 18 listopada 2012 21:13
BUDOWA XIV OPOLSKIEJ ŻYWEJ SZOPKI BOŻONARODZENIOWEJ

1. Budowa Szopki rozpocznie się w piątek 14.12.2012 r. na placu plebanijnym kościoła św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, ul. Prószkowska 74.

2. Codziennie Szopkę będzie budowało 30 parafian.

3. Szopka będzie się składała z 10 scen biblijnych, tworzyć ją będzie ponad 50 figur naturalnej wielkości oraz 50 żywych zwierząt. Nowum: 13 elementów ruchomych.

Szopka otrzyma specjalną szatę graficzną i oświetleniową.

4. Kulminacyjnym punktem będzie XIV Opolskie Kolędowanie w II Święto Bożego Narodzenia 26.12.2012 r. godz. 1530, któremu przewodniczyć będzie Ks. Biskup Ordynariusz  A. Czaja.

Uwaga! W tym dniu samochody będzie można parkować na parkingu Kampusu Politechniki Opolskiej w godz. 1430 - 1800.

Wystąpią Orkiestry oraz zespoły muzyczne...

Podczas śpiewu Kolędy "Cicha Noc" zapłonie 4000 zimnych ogni.

5. Szopkę można odwiedzać w dniach 23.12.2012 r. - 6.01.2013 r. włącznie.

Zapraszamy mieszkańców Opola i Opolszczyzny.

6. Niedziela 6.01.2013 r. godz. 1700 przy Szopce Opłatek Ludzi Sportu Opolszczyzny i Koncert Kolęd.

7. Dodatkowych informacji udzielają:

a. Andrzej Toczek: 606 382 897; 608 836 497

b. Księża parafii św. Józefa: 77 474 35 35; 77 457 59 59

 

Za wsparcie medialne i życzliwość

Wdzięczni Duszpasterze


---------------------------------------------------------

NIE WSTYDŹMY SIĘ ŚPIEWAĆ KOLĘD

O tym, co zmienia się w przeżywaniu świąt w ostatnich latach, dlaczego warto śpiewać kolędy i czego nie może zabraknąć podczas świętowania zapytaliśmy ks. prałata Zygmunta Lubienieckiego z parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Jak zmienia się przeżywanie świąt? Czy w natłoku obowiązków i przygotowań do wieczerzy, pośpiechu jest jeszcze miejsce dla Boga i istoty świąt Bożego Narodzenia?
Faktycznie wydaje się, że mamy coraz mniej czasu na duchowe przeżywanie świąt. Ale to dlatego, że sami szukamy sobie dodatkowych zajęć. Proszę popatrzeć ile samochodów, ilu ludzi jeszcze w wigilię było pod supermarketami. Mówi się, że religijność każdy przeżywa na swój sposób. Ja po uczestnictwie w wigilii osób samotnych i bezdomnych mam swoją piekną obserwację. Ci ludzie, zgromadzeni w Okrąglaku chcieli być razem, chcieli przeżyć ten wieczór wspólnie. Ileż było tam radości i emocji. Ile łez wzruszenia podczas śpiewania kolęd.

A czym dziś jest kolędowanie? Powinniśmy śpiewać kolędy czy wystarczy, jak włączymy koncert w telewizji albo na płycie?
Kolędowanie jest przede wszystkim dochowaniem pewnej tradycji. Ale jeśli już ktoś je śpiewa, to powinien wiedzieć, co śpiewa. "Cicha noc, święta noc", "Dzisiaj w Betlejem" - te słowa coś znaczą, to wracanie do tajemnicy, która ponad 2 tysiące lat temu miała miejsce. Mam taki apel do wszystkich: nie wstydźmy się śpiewać kolęd. To, co śpiewamy dociera przecież do naszego umysłu, to jeden z elementów przeżywania świąt.

Czego nie może zabraknąć podczas naszych świątecznych spotkań?
Nie może zabraknąć wspólnoty. Dzisiejszy człowiek, mimo wielu kolegów z pracy czy znajomych, jest troszkę samotny. Mamy dla siebie i rodziny coraz mniej czasu, a święta to właśnie ten czas zatrzymania się w biegu - również duchowego zatrzymania nad sobą samym. Starajmy się tworzyć wspólnotę, ale niekoniecznie przy stole. Wyjdźmy na spacer, zapraszam na kolędowanie w naszej szopce w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia od godziny 15:30. Nam, jako twórcom Opolskiego Betlejem przyświeca właśnie stworzenie możliwości wizualnego i duchowego przeżywania świąt. Oderwijmy się od konsumpcji i bądźmy razem również poza biesiadnym stołem.

Boże Narodzenie A.D.2011

źródło: http://www.24opole.pl


Budowa XIII Szopki Bożonarodzeniowej - grudzień 2011 r. 

Valid XHTML and CSS.